პროფესიული ადაპტაციის პროგრამაზე ონლაინ რეგისტრაცია დაიწყო და 2023 წლის 22 სექტემბრის 17:00 საათამდე გაგრძელდება.
ვრცლად >
ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს მხარდაჭერითა და ორგანიზებით, ადვოკატთა ასოციაციისა და იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატებისთვის ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო უნარ-ჩვევების საკითხებზე უისკონსინის შტატში სასწავლო ტური ჩატარდა.
სტუმრებს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, დავით ასათიანმა ასოციაციაში განხორციელბული რეფორმების შესახებ ესაუბრა და ორგანიზაციის სამომავლო გეგმები გააცნო.
საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციისა და ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს (INL) თანამშრომლობის ფარგლებში, ადვოკატთა ასოციაციისა და იურიდიული დახმარების სამსახურის წარმომადგენლებისთვის 4-დღიანი სიღრმისეული ტრენერთა ტრენინგი ჩატარდა თემაზე: ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო უნარ-ჩვევები.
ადვოკატთა სახლის ოფიციალური გაიხსნის კვალდაკვალ, ოფისის პერიმეტრზე გამწვანების სამუშაოები მიმდინარეობს. ირგვება ხეები და ეწყობა მწვანე საფარი. აღნიშნულ პროცესში კი ფინანსური შემოწირულობის გზით მონაწილეობის სურვილი არაერთმა საადვოკატო ბიურომ გამოთქვა, რაც ჩვენი მხრიდანმისასალმებელი ინიციატივაა.
საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ახალგაზრდა ადვოკატთა კომიტეტის წევრების მონაწილეობით ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს საკითხებზე საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში შეხვედრა გაიმართა. ადვოკატთა ასოციაციისა და გენერალური პროკურატურის ერთობლივ შეხვედრაში 30-მდე ადვოკატი მონაწილეობდა.
ამერიკის სოლიდარობის ცენტრის საქართველოს პროგრამის დირექტორ - სტანისლავ ჩიენიუჩთან შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის ფარგლებში ადვოკატთა ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა - გიორგი ჭეხანმა მიმოიხილა ის აქტივობები, რომელსაც ადვოკატთა ასოციაცია შრომის სამართლის სფეროს შემდგომი განვითარებისთვის ახორციელებს.
ადვოკატის პროფესიული ქცევის სტანდარტების შესახებ „ეთიკის კლინიკის“ პრაქტიკული კურსი ცხრა სტუდენტმა გაიარა, სწავლება სამი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა. ასევე, ეთიკის კომისიაში სამთვიანი სტაჟირება გაიარა ოთხმა სტუდენტმა.
შეხვედრაზე ლია ორკოდაშვილმა მრავალწლიანი სამოსამართლეო საქმიანობის შესახებ ისაუბრა და ადვოკატების შეკითხვებს უპასუხა.
აშშ-ს საელჩოს მხარდაჭერითა და ამერიკის მთავრობის გაცვლითი პროგრამების საქართველოს მონაწილეთა ასოციაციის (EPAG) ორგანიზებით კონფერენცია ჩატარდა თემაზე - „ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო და სამოქალაქო ჩართულობის მნიშვნელობა საქართველოში“.